PLV2A180MDL1
Mfr.Part #
PLV2A180MDL1
Manufacturer
Nichicon
Package/Case
Datasheet
PLV2A180MDL1
Description
CAP ALUM POLY 18UF 20% 100V T/H
Stock
305
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
18 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
38mOhm
Features :
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
100 V